Regionálny obchod je otvorený

Bohatý sprievodný program počas Dňa otvorených dverí v kultúrnom dome

Vysielaním pravidelnej relácie Ranné dúšky. Rádia NÖ počas Dňa otvorených dverí v kultúrnom dome bol otvorený Regionálny obchod.

HOLLABRUNN. Počas Dňa otvorených dverí v kultúrnom dome bol oficiálne otvorený nový Regionálny obchod. Na úvod moderoval Hannes Wolfsbauer Ranné dúšky Radia NÖ, živo vysielané z kultúrneho domu. O hudobné príspevky sa postarali Mestská hudba Hollabrunn a Weinviertler Fiatamusi. Po odvysielaní prenosu poludňajších zvonov z mestského farského kostola v Hollabrunne členka krajinskej vlády Mag. Johanna Mikl-Leitner oficiálne otvorila Regionálny obchod, ktorý predstavuje rozšírenie „obývačky obyvateľov Hollabrunnu“, čím sa má stať ich „jedálňou alebo vinárňou“.

„Je príjemné vidieť, ako sa moja rodná obec rozvíja. Teraz bude potrebné ďalej tvrdo pracovať na tom, aby sa vytvoril spoločný životný a hospodársky priestor“, povedala Mikl-Leitner.

V ponuke je 50 vín

V súčasnosti je v obchode základným sortimentom približne 50 vín z regiónu Hollabrunn a dvanásť vín z partnerského mesta Holíč. Okrem toho je tu výber likérov, umeleckých a dekoračných predmetov, kníh a CD nosičov, na svoje si prídu aj milovníci wellness a kulinárstva. Osobitná pozornosť je venovaná „HOLLA-produktom“: v ponuke možno nájsť šťavy, mušty, želé z bazových kvetov a plodov. Organizátori nezabudli ani na priaznivcov filmu. Tí sa mohli pri filmoch Ferryho Sehera preniesť do minulosti.

Popoludní sa konala ochutnávka vín z regiónu Hollabrunn. Z 24 podávaných vín boli 9. marca v rámci projektu profesionálnej degustácie pod vedením Heinza Hausgnosta naslepo ochutnávané víťazné mladé vína. Ako víťaz nielen v kategórii červených vín, ale aj u odrody veltlínske zelené vyšli hollabrunnské vinice. Tieto vynikajúce vína možno dostať v regionálnom obchode. Do  programu prispela tanečná škola Mühlsiegl niekoľkými tancami poprednej exhibičnej tanečnej dvojice. Na poschodí novej prístavby si bolo možné prezrieť výstavu fotografií hollabrunnského klubu fotografov. Pre deti bol k dispozícii nafukovací hrad. Tento deň v hollabrunnskom kultúrnom dome sa tešil hojnému počtu návštevníkov.

/ Preklad článku z rakúskej tlače - Okresné noviny, číslo 17/2010, 28. apríl 2010 /

Regionálny obchod pdf

 

Zámok v Holíči opäť ožil históriou

Druhý augustový víkend sa Holíč po roku opäť niesol v znamení tradícií a histórie. Od piatka 13. do nedele 15.augusta patril areál zámku Tereziánskym slávnostiam s jarmokom. Podujatie sa uskutočnilo v rámci projektu Tereziánsky remeselný dvor, ktorý je podporený z Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika-Rakúsko 2007-2013 a spolufinancovaný 85% z prostriedkov Európskej únie a Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Celkové náklady projektu predstavujú takmer 770 tisíc eur. Z toho vedúci partner projektu a žiadateľ Mesto Holíč vo výške vyše 601 tisíc eur a partner projektu, rakúske mesto Hollabrunn viac ako 168 tisíc eur.

Cieľom projektu je prostredníctvom spoločných kultúrnych podujatí prehĺbenie spolupráce medzi obomi partnerskými mestami. Partnerov v projekte spájajú nielen spoločné kultúrne aktivity ale aj spoločná história.

Prvú aktivitu projektu, Sviatok vína, odštartovalo mesto Holíč 12.júna tohto roku slávnostným otvorením vinotéky, reprezentačných priestorov mesta a zrekonštruovaným bastiónom zámku. Ďalšou aktivitou bol výtvarný happening, ktorého sa zúčastnili amatérski výtvarníci z Rakúska a domáci neprofesionálni výtvarníci z Klubu Genesis. Ich práce si môže verejnosť prezrieť na výstave v priestoroch zámku pred čínskou sálou až do konca augusta.

V rámci spomínaného projektu sa počas druhého augustového víkendu uskutočnilo niekoľko ďalších aktivít. V piatok a sobotu 13. a 14.augusta sa v zámockom areáli konal Tereziánsky remeselný jarmok. Návštevníci mohli obdivovať zručnosť i tvorivý um ľudových remeselníkov, ktorí tu v historických stánkoch ponúkali svoje výrobky. Výsledky umeleckého nadania a tvorivosti ponúkli v priestoroch bastiónu v rámci podujatia nazvaného Tvorivé dielne a ukážky remesiel ľudoví výrobcovia z Holíča i Záhoria a Hollabrunnu. Vlastné rezbárske umenie predstavil Ignaz Mattes, výrobu porcelánu prezentovala Christa Köck. So svojim remeslom oboznámili verejnosť holíčska keramikárka Hana Potančoková i keramikár Peter Pollák, minciar Miroslav Haroník a výrobu prútených košíkov predviedol klient holíčskeho Domova dôchodcov a domova sociálnych služieb Ernest Poda.

Nedeľa popri ďalšom programe patrila predovšetkým Tereziánskym hodom. Návštevníci mohli ochutnať netradičné špeciality z Holíča i Hollabrunnu. Z domácich jedál boli v ponuke okrem iných holíčska sekanka i koláčiky, zašubraný regiment, zelníky ale aj bzdúšky, pagáčiky či poľovnícky guláš.

Partneri z Hollabrunnu mali pripravenú jablkovú štrúdľu, krvavničky s kapustovým šalátom, prasacie líca s varenými zemiakmi a makové slíže so slivkovým lekvárom.

Sobotňajší program nesúci sa podobne ako celé trojdňové podujatie v historickom duchu, zatraktívnil historický sprievod. Na čele s vojenskou jednotkou panovnícky cisársky pár Mária Terézia s Františkom Štefanom Lotrinským v dobových kostýmoch zavítal na koči do dejiska Tereziánskych slávností, kde sa k nim pridal aj primátor Zdenko Čambal s manželkou.

V rámci slávnostnej audiencie primátor privítal účastníkov podujatia, medzi ktorými nechýbal sudca Najvyššieho súdu SR Milan Karabín, a odovzdal im svoje pozdravy.

V areáli jedného zo zámockých valov sa potom prítomní stali svedkami dobového programu. Diváci mohli vidieť dobové tance, žonglovanie ale i šermiarske súboje a ukážky výcviku a bojaschopnosti cisárskeho vojska.

Zábavu v historickom duchu ponúkli aj maxišachy v priestoroch bastiónu, kde umocnila atmosféru dobová hudba.

S aktivitami v rámci projektu Tereziánsky remeselný dvor bude Mesto Holíč pokračovať aj v roku 2011.

Text a foto L.Novák